תרומתם של משחקים להתפתחות התינוק והילד

מעוניינים שנחזור אליכם עם פרטים נוספים? מלאו את הטופס

לימוד באמצעות משחק הוא מהנה ואפקטיבי בכל גיל בכלל ובגיל ינקות וילדות בפרט. לימוד חווייתי הוא לימוד שנעשה "תוך כדי"; הוא לא מובנה, הוא לא שיטתי אבל הוא יעיל מאין כמוהו. אמצעי הלימוד מונגש וזמין והתינוק יכול לחוש אותו, להתנסות, כאשר אין בו תודעת כישלון אף שהוא יכול לחוש בוודאי תסכול.

כאשר חושבים על מוצרי תינוקות נותנים גם את הדעת על מגוון משחקים. משחקים שונים מאפשרים לימוד באופנים שונים. משחקים המגרים ומעוררים את החושים מלמדים התינוק ידע עולם ראשוני. טרם רכש מושגים הוא מתנסה במגע. ככל שהחומר רך ונעים למגע, כך ירבה התינוק להשתעשע בו.

משחקי רצפה מגוונים

באופן טבעי המשחקים הראשונים שבהם מתנסה תינוק הם משחקי רצפה. בעודו מונח על מצע רך הוא נחשף למשחקים שבהם צורות שונות, גדלים שונים, צבעים שונים, ספרים שניתן ללכלך אותם וקל לנקותם, ספרים שבהם בתלת ממד דמויות של אנשים ובעלי חיים, ולילדים גדולים יותר-  פאזלים שונים, הרכבות, לגו, משחקי קופסא, חרוזים ועוד.

חדוות הלימוד כרוכה ביכולת לחזור פעם אחר פעם על אותן תנועות. עם הזמן, ככל שמתפתח ומשתכלל הזיכרון- הילד המבצע, לדוגמה, הרכבת פאזל במהירות וזוכה תוך כדי ההרכבה לדברי עידוד ושבח מהוריו, מעודדת אותו לנסות משחקים מורכבים יותר, כאשר אל תחושת הסיפוק מעצם ההצלחה מתלוות המחמאות שהוא מקבל, המעצימות בו את תחושת ההישג.

משחק החיים מפתח כישורים נדרשים

משחקים שונים מפתחים כישורים שונים כגון קואורדינציה, יכולת מיון, קטגוריזציה, היכרות עם חומרים ומרקמים שונים, חשיבה סדרתית, מציאת יוצא דופן, מוטוריקה עדינה ועוד. משחק הוא לימוד שאין בו בחינה, להוציא את בוחן המציאות שהילד המשחק בוחן: עם הזמן, ככל שהוא מתבגר, הוא נחשף גם למשחקים עם הזולת, תחילה עם הוריו או עם אחיו, ובמשך הזמן עם ילדים אחרים. יש משחקים שבהם יש זוכה ומנצח, ובתוך כך לומד הילד את מושג התחרות – את שמחת הניצחון ואת תוגת ההפסד. משחק יכול להיות בהחלט שיעור לחיים.

מה שיפה אצל ילדים…

מה שיפה אצל ילדים ומרגש אותנו, המבוגרים, זו היכולת הקסומה והמופלאה שלהם למצוא עניין בכל דבר ולהפוך כל דבר לצעצוע- מושא לחקר ולהשתאות. עם זאת משחקים שמיוצרים על ידי יצרניות משחקים מקצועיות נותנים מענה ליצר הסקרנות הבלתי נדלה ולאופן היצירתי והבלתי נלאה שבו הם מביאים אותו לכלל ביטוי. ככל שהמשחק עשיר ומאתגר יותר את החושים השונים שלהם, כך, בהתאמה, מתארך משך הזמן שבו הם עסוקים בו.

תרומתם של משחקים להתפתחות התינוק והילד היא חשובה מעין כמוה, ולכן היא כה מוערכת וכה מבורכת. לכן הורים משקיעים ברכישת משחקים כחלק בלתי נפרד ממכלול ההוצאות הנדרשות לסיפוק צרכיו הגופניים והנפשיים גם יחד. כשתינוקות וילדים שקועים ומרוכזים במשחקים המשחק מהווה עבורם עולם ומלואו.